Vemhesség
Táplálékigény
A vemhesség első két harmadában a nőstény táplálása nem különbözik a szokványos táplálástól (legalább 30-35% fehérje, legalább 18% zsír), a harmadik harmadban viszont a magzatok táplálékigénye már jelentős, illetve a magzatok a has térfogatának nagyobb részét elfoglalják. Ez utóbbi azt jelenti, hogy egyszerre az anya csak kisebb mennyiségű táplálékot tud elfogyasztani. Az étrendben növelni kell a fehérje mennyiségét (legalább 35%), illetve az állati eredetű táplálékot. Érdemes többször, kisebb mennyiségben etetni. Ajánlott az ételbe (mérsékelt mennyiségben) vitaminokat is keverni. Kerüljük a túl sok telítetlen zsírsavat tartalmazó étel etetését, illetve a hosszabb (24 óránál hosszabb) ideig tartó éhezést.
Viselkedés
A nőstény a vemhesség alatt viselkedésbeli változásokon mehet keresztül. A pontos viselkedést nehéz előre megjósolni, egyes görények bújósak, szelídek lesznek, de olyanok is vannak, akik harapósak lesznek, akár a saját gazdáikat is megharaphatják.
Vedlés
A párzást követő 21-24. napon elkezdődik a nőstény vedlése. A természetben ezt a bundát a fészek megépítésében használták. Figyeljünk arra, hogy a lenyelt szőrszálakból a bélrendszerben ne alakuljon ki szőrlabda, adagoljunk a nősténynek szőroldót (pl. Bezo pet pasztát), illetve figyeljünk, hogy megfelelő étvágya van-e. A vedlés a párzás idejének meghatározásában is segítséget nyújthat, és előrejelezhető vele az ellés időpontja.
Az ellésre való felkészülés
A nőstényt fokozatosan fel kell készíteni az ellés ill. kölyöknevelés alatti körülményekre. Ha eddig nem volt ketrece, akkor szoktassuk hozzá. Ha több szintes ketrece volt, akkor szoktassuk hozzá az egy szintes ketrechez. Vezessük be a búvóládát. Az ellés előtt legalább 2-3 héttel már a végleges állapotok között tartsuk az állatot, mivel így kerülhetjük el leginkább az állat stresszes viselkedését, illetve az ehhez kapcsolódó problémákat.
Gasparin Balázs, Kolmann Gabriella